BICYBO, Klub Bicyklové Brno

Na úvodní stranu | Napište nám | Mapa serveru | Tisk článku

Hledej na serveru

Novinky e-mailem


Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Anketa

Nejraději využívám k přesunu na kole:

Ukázat výsledky

Naši partneři

Cyklista je při jízdě vystaven dalšími ztěžujícími okolnostmi, jakými jsou například povětrnostní změny počasí.
Tak snad nebude od věci, když si o některých něco řekneme nebo připomeneme:

Vítr

V dnešní době již všichni dobře znají různé druhy oblečení používající windstoperové materiály.

A proč je dobré některé tyto materiály využívat, především v nižších teplotách? Jedná se tak zvaný efekt Windchild. Ten dobře poznáme čím rychleji se snažíme jet v protivětru při nižší teplotě (např. 8 stupňů Celsia), a máme pocit, že teplota se pohybuje někde kolem nuly nebo i níž. A to je právě tento zmiňovaný efekt, kdy je tělo více podchlazováno, čím vyšší je rychlost jízdy na kole a především čím nižší je teplota vzduchu. Tabulka tohoto efektu napoví víc:

Proto kdo jezdí v nižších teplotách, uvítá různé cyklistické materiály z Windstoperu. Patří mězi ně návleky na boty, rukavice, čepice pod přilbu, bunda - raději membránová pro lepší odvod potu při zátěži. To je nezbytná výbava cyklisty v těchto podmínkách. Jako doplňující se vyrábí nohavice a různá trika doplněná o windstoperové přední díly.

Déšť

Každý cyklista se s ním už několikrát setkal. Při vyjížďce se obloha zatáhne, spustí se přívaly vody, a samozřejmě se není kam schovat, protože jsme někde uprostřed polí.

V tomto případě je vhodné mít v záloze nějakou skladnou tenkou bundu (např. Pertex, Tactel). Případně se dá použít jednoduchá ponča z igelitu. Dobře poslouží také v létě větrovka, která ani nemusí mít rukávy. Pokud máme místo někde v batohu, není na škodu mít s sebou jedno rezervní Klimatex nebo Moira tričko a ponožky.

 

Sníh

Pokud svoji vášeň k jízdě na kole nezkrotíte ani když napadne sníh, tak pár poznámek k tomuto skupenství vody. Na sníh v podstatě lze vyzrát i s windstoperovými materiály. Ale skutečnou pohodu si užijete se zimní bundou určenou do tohoto ročního období. Nesmí se opomenout jedna maličkost. Při teplotách nad nulou se ze sněhu může stát nepříjemná dešťová sprcha. Takže platí zásada, vždy s rezervním prádlem pro nenadálé změny počasí. Také funkčnost prádla se zde výrazně mění. Je lepší mít více vrstev na sobě, aby nadbytečný pot šel do vyšších vrstvev oblečení a neohrožoval naše zdraví zbytečným prochladnutím při studeném neoblomném větru. Reálně se jezdí do teplot kolem mínus 12stupňů, kdy ještě všechny materiály na kole fungují bez problému. Pozor! Aktivity při těchto teplotách užívejte s rozvahou a s daleko menší zátěží organismu. Neprochladněte, nenadechujte zbytečně moc dlouho studený vzduch (hrozí prochladnutí průdušek), dodržujte pitný režim (teplý čaj samozřejmostí) a provádějte více zastávek (plánujte trasu kolem otevřených cukráren a restaurací), vemte s sebou vždy ještě rezervní prádlo, návleky a rukavice!

Doporučené materiály a velikosti

Materiály, vlastnosti a další informace najdete na http://www.skiinfo.cz v článku Není bunda jako bunda!

 

Copyright © 2004-2004 BICYBO, Klub Bicyklové Brno. Všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebGet © IT STUDIO s.r.o., 2004-2005