Jak je na tom Brno v nabídce cyklistických komunikací ve srovnání s jinými městy?
Na webových stránkách magistrátu
http://www.brno.cz se můžete dočíst, že na území Brna je 18,27 km cyklistických komunikací (míněny
cyklostezky – většinou smíšené pro chodce a cyklisty). Jak se k tomuto číslu došlo nevím, protože pokud si sečtete zde uvedené délky jednotlivých realizovaných úseků, tak dojdete k číslu menšímu. Dle mých informací je ve městě
asi 19,5 km těchto komunikací (započteny jsou i
cyklopruhy na dvou komunikacích v Brně). Kromě toho jsou v Brně vyznačeny dvě
cyklotrasy procházející Brnem podél Svratky a Svitavy. Úseky cyklotras bych ale do délky městské cyklistické sítě ani nepočítal, protože neposkytují cyklistovi žádné lepší podmínky, než jízda jinde po ulici. Jsou vyznačeny pouze žlutými informačními značkami bez provedení stavebních opatření pro zvýšení bezpečnosti cyklistického provozu. Dle zahraničních podkladů by délka cyklistické sítě města s počtem obyvatel jako Brno měla být alespoň 100 km. Samozřejmě nejdůležitější je, aby cyklostezky spojovaly cíle ve městě, takže se nemohou vyhýbat centru města.
I když délku cyklistických komunikací nelze považovat za jediné kritérium pro hodnocení přívětivost města k cyklistům, je
zajímavé srovnání Brna s jinými městy.
Osobně neznám současný stav v Ostravě, ale proslýchá se, že tamější radnice má k cyklistické dopravě lepší přístup. Dočetli jsme se, že ke konci roku 2004 bylo v Ostravě 172 km značených stezek a cyklistických tras. Z nich 25 % tvoří samostatné komunikace (tj. asi 43 km). Ostrava dává ročně 10 miliónů na cyklistickou dopravu (Brno letos něco přes 4 milióny). O dobrém vztahu k cyklistům svědčí i ostravské webové stránky, obsahují například výškové profily jednotlivých cyklotras, informace o uzavírkách a zdá se, že jsou pravidelně aktualizovány.
A jak to vypadá za nejbližší hranicí? Ve Vídni mají síť cest pro dopravu na kole o délce 995 km. Z nich 61 % tvoří označené klidové zóny, pěší a cyklozóny, 22 % postavené cyklostezky a 17 % pruhy pro cyklisty a označené jednosměrky.
Dalším zajímavým dokumentem je
Plán rozvoje CS v Chicagu. Ke stažení je zde
pr_chicago.pdf
Je potřeba další komentář?
Jiří Jedlička